Незаконні вимоги податківців у Тернопільській області
Оксана Петрівна! Вибачте, що турбую Вас у передноворічні дні. Але, на жаль, податкова не дає розслаблятися нам, а ми -Вам.
1. Прошу Вашої думки стосовно такого питання: у податковій повідомляють, що ті «спрощенці», які не хочуть у наступного році бути на спрощеній системі, повинні були подати до 15 грудня 2011 року заяву про відмову. У протилежному випадку навіть без їх заяви у січні вони автоматично будуть переведені (залишені) на єдиному податку і зможуть відмовитися від нього лише з ІІ кварталу 2012року. Такі пояснення податкова дає з посиланням на нове законодавство щодо спрощеної системи. Але ж ці зміни (за винятком окремих статей ) наберуть чинності лише з 01.01.2012р?! Будь ласка, прокоментуйте, яка Ваша позиція стосовно цього питання. Що робити тим, хто не хоче з 01.01.2012р. бути на спрощеній ? Може, подавати заяву про намір припинити підприємницьку діяльність взагалі? Але тоді виникає підстава для проведення позапланової перевірки.
2. Ще одна проблема. Маємо ряд підприємців, у яких з вини банку відбулося перерахування коштів не на той рахунок (наприклад, замість єдиного на рахунок мита). Відповідно підприємець, якому про це повідомили у податковій аж у кінці року, здійснює за заявою їх перезарахування. Але податкова вимагає сплатити штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку. Але це ще було б не страшно. Податкова просить це зробити за кожен місяць від часу невірного зарахування до кінця року. Тобто, якщо невірне зарахування відбулося у липні місяці, то на думку податкової , кошти , сплачені у серпні, пішли на липень, а значить виникла несплата за серпень - отже, штраф за серпень. Відповідно у вересні кошти пішли на серпень, а за вересень - знову штраф. Хіба може бути багаторазова відповідальність фактично за один раз вчинене порушення? Звичайно, ми посилаємо запити про надання відповідних документів та розрахунків за такими штрафами (розмір їх сягає 1000-2000грн). Але податкова повідомляє, що зможе підготувати документи після 02.01.2012р. Крім того, хіба без документального оформлення факту порушення (до часу перевірки) , при самостійному виявленні недоїмки платник не має права погасити його лише із самостійним нарахуванням пені, без штрафних санкцій ?
3. Хочу повторно звернутися до Вас з питанням, яке я вже задавала, але відповіді на нього не отримала. Маємо випадки , коли податкова викликає підприємців і повідомляє про наявність заборгованості зі сплати єдиного податку. У результаті звірки виявляється, що цей підприємець проживає у селі , наприклад, Іванівка Чортківського району, а діяльність здійнює у селі Петрівка цього ж району (тобто та сама податкова служба). Податок завжди сплачував у бюджет сільської ради села Петрівка, тобто за місцем здійснення підприємницької діяльності. У податковій говорять, що начебто борг виникнув по Іванківській сільській раді (тій, де проживає підприємець), а по Петрівській є переплата. Суми боргу складають приблизно одномісячну сплату . Тобто лише за останній місяць не відбулося зарахування, а весь рік платилося правильно. Податкова пояснює, що начебто якісь там були прийняті зміни серед року, що вже не можна платити за місцем здійснення діяльності. А тому по переплаті треба написати заяву на повернення. А борг - заплатити, плюс штраф за несплату єдиного податку. Мене це пояснення дивує. Може, Ви володієте якоюсь інформацією стосовно цього питання. Адже обидва села є у віданні однієї податкової служби. Хіба цю ситуацію можна трактувати, як не сплату єдиного податку? Адже факт сплати єдиного податку має відображатися у податковій по одному коду податку (1805) та по підприємцю, а не в розрізі сільських рад. Чи , може, це не так? Якщо можете, підкажіть, що робити у такій ситуації? Може, дійсно податок - це сплата до бюджету відповідного рівня. Але питання цікаве тим, що людина весь рік платила однаково. Чому ж не зараховано лише один місяць?
4. Насамкінець, дозвольте привітати Вас та весь колектив «Фортеці» з наступаючим Новим 2012 роком та Різдвом Христовим. Побажати Вам здоров»я, віри і сили віри , удачі і здатності творити удачу самому, натхнення та наснаги. Нехай коло однодумців стає все більшим , а список проблем - все меншим!
З повагою, Скакун Людмила
Шановна Людмило, буду відповідати по пунктам.
1. Якщо підприємець не подасть до 25 січня 2012 року заяву про перехід на спрощену систему (обрання), то з 01.01.12. він буде зобовязаний сплачувати податки на загальній системі. Автоматичного переходу на спрощену із спрощеної немає, потрібна заява. Відповідно відсутність заяви свідчитиме про те, що підприємець відмовився від спрощеної, а значить перейщов на загальну. Не потрібно подавати заяву про відмову від спрощеної, податківці намагаються Вас цим обмежити у виборі - не до 25.01.12., а зараз.
2. Перераховували на старий рахунок єдиний податок підприємці в різних регіонах, тепер їм дійсно говорять про необхідність сплати штрафних санкцій. Я знаю одне - коли податківці мають право на застосування штрафних санкцій, то вони складають акти і направляють нам рішення-повідомлення. Поки таких немає - немає зобов'язання щось платити і будь-які сплати будуть добровільними, а отже не можуть бути оскаржені.
А ми вже звернулись в Мінфін, щоб старі рахунки закрили і автоматично зарахували кошти у сплату податків (лист є на сайті Фортеці).
3. Сплата єдиного податку повинна здійснюватись по місцю реєстрації, а не здійснення підприємницької діяльності, у Вашому випадку легше - це один податковий орган. Як і у попередньому питанні, підприємцю не слід без письмового рішення податкового органу доплачувати податок і штраф - якби у них була можливість, то вони б підприємця оштрафували і самі. А так, скоріш за все, намагаються "по-хорошому" забезпечити собі виконання плану - він у них один на обидва села.
Дякую, Людмило, за вітання, сподіваюсь, вони справдяться. Бажаю і Вам у Новому році тільки гарних звісток, успіхів і задоволення від зробленого.
З повагою,
Оксана Продан
Оксана Петрівна! Вибачте, що турбую Вас у передноворічні дні. Але, на жаль, податкова не дає розслаблятися нам, а ми -Вам.
1. Прошу Вашої думки стосовно такого питання: у податковій повідомляють, що ті «спрощенці», які не хочуть у наступного році бути на спрощеній системі, повинні були подати до 15 грудня 2011 року заяву про відмову. У протилежному випадку навіть без їх заяви у січні вони автоматично будуть переведені (залишені) на єдиному податку і зможуть відмовитися від нього лише з ІІ кварталу 2012року. Такі пояснення податкова дає з посиланням на нове законодавство щодо спрощеної системи. Але ж ці зміни (за винятком окремих статей ) наберуть чинності лише з 01.01.2012р?! Будь ласка, прокоментуйте, яка Ваша позиція стосовно цього питання. Що робити тим, хто не хоче з 01.01.2012р. бути на спрощеній ? Може, подавати заяву про намір припинити підприємницьку діяльність взагалі? Але тоді виникає підстава для проведення позапланової перевірки.
2. Ще одна проблема. Маємо ряд підприємців, у яких з вини банку відбулося перерахування коштів не на той рахунок (наприклад, замість єдиного на рахунок мита). Відповідно підприємець, якому про це повідомили у податковій аж у кінці року, здійснює за заявою їх перезарахування. Але податкова вимагає сплатити штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку. Але це ще було б не страшно. Податкова просить це зробити за кожен місяць від часу невірного зарахування до кінця року. Тобто, якщо невірне зарахування відбулося у липні місяці, то на думку податкової , кошти , сплачені у серпні, пішли на липень, а значить виникла несплата за серпень - отже, штраф за серпень. Відповідно у вересні кошти пішли на серпень, а за вересень - знову штраф. Хіба може бути багаторазова відповідальність фактично за один раз вчинене порушення? Звичайно, ми посилаємо запити про надання відповідних документів та розрахунків за такими штрафами (розмір їх сягає 1000-2000грн). Але податкова повідомляє, що зможе підготувати документи після 02.01.2012р. Крім того, хіба без документального оформлення факту порушення (до часу перевірки) , при самостійному виявленні недоїмки платник не має права погасити його лише із самостійним нарахуванням пені, без штрафних санкцій ?
3. Хочу повторно звернутися до Вас з питанням, яке я вже задавала, але відповіді на нього не отримала. Маємо випадки , коли податкова викликає підприємців і повідомляє про наявність заборгованості зі сплати єдиного податку. У результаті звірки виявляється, що цей підприємець проживає у селі , наприклад, Іванівка Чортківського району, а діяльність здійнює у селі Петрівка цього ж району (тобто та сама податкова служба). Податок завжди сплачував у бюджет сільської ради села Петрівка, тобто за місцем здійснення підприємницької діяльності. У податковій говорять, що начебто борг виникнув по Іванківській сільській раді (тій, де проживає підприємець), а по Петрівській є переплата. Суми боргу складають приблизно одномісячну сплату . Тобто лише за останній місяць не відбулося зарахування, а весь рік платилося правильно. Податкова пояснює, що начебто якісь там були прийняті зміни серед року, що вже не можна платити за місцем здійснення діяльності. А тому по переплаті треба написати заяву на повернення. А борг - заплатити, плюс штраф за несплату єдиного податку. Мене це пояснення дивує. Може, Ви володієте якоюсь інформацією стосовно цього питання. Адже обидва села є у віданні однієї податкової служби. Хіба цю ситуацію можна трактувати, як не сплату єдиного податку? Адже факт сплати єдиного податку має відображатися у податковій по одному коду податку (1805) та по підприємцю, а не в розрізі сільських рад. Чи , може, це не так? Якщо можете, підкажіть, що робити у такій ситуації? Може, дійсно податок - це сплата до бюджету відповідного рівня. Але питання цікаве тим, що людина весь рік платила однаково. Чому ж не зараховано лише один місяць?
4. Насамкінець, дозвольте привітати Вас та весь колектив «Фортеці» з наступаючим Новим 2012 роком та Різдвом Христовим. Побажати Вам здоров»я, віри і сили віри , удачі і здатності творити удачу самому, натхнення та наснаги. Нехай коло однодумців стає все більшим , а список проблем - все меншим!
З повагою, Скакун Людмила
Шановна Людмило, буду відповідати по пунктам.
1. Якщо підприємець не подасть до 25 січня 2012 року заяву про перехід на спрощену систему (обрання), то з 01.01.12. він буде зобовязаний сплачувати податки на загальній системі. Автоматичного переходу на спрощену із спрощеної немає, потрібна заява. Відповідно відсутність заяви свідчитиме про те, що підприємець відмовився від спрощеної, а значить перейщов на загальну. Не потрібно подавати заяву про відмову від спрощеної, податківці намагаються Вас цим обмежити у виборі - не до 25.01.12., а зараз.
2. Перераховували на старий рахунок єдиний податок підприємці в різних регіонах, тепер їм дійсно говорять про необхідність сплати штрафних санкцій. Я знаю одне - коли податківці мають право на застосування штрафних санкцій, то вони складають акти і направляють нам рішення-повідомлення. Поки таких немає - немає зобов'язання щось платити і будь-які сплати будуть добровільними, а отже не можуть бути оскаржені.
А ми вже звернулись в Мінфін, щоб старі рахунки закрили і автоматично зарахували кошти у сплату податків (лист є на сайті Фортеці).
3. Сплата єдиного податку повинна здійснюватись по місцю реєстрації, а не здійснення підприємницької діяльності, у Вашому випадку легше - це один податковий орган. Як і у попередньому питанні, підприємцю не слід без письмового рішення податкового органу доплачувати податок і штраф - якби у них була можливість, то вони б підприємця оштрафували і самі. А так, скоріш за все, намагаються "по-хорошому" забезпечити собі виконання плану - він у них один на обидва села.
Дякую, Людмило, за вітання, сподіваюсь, вони справдяться. Бажаю і Вам у Новому році тільки гарних звісток, успіхів і задоволення від зробленого.
З повагою,
Оксана Продан




