середа, 28.10.2020

Звернення до Голови Комітету ВРУ з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики щодо внесення змін до законодавства в частині вимог до заповнення податкової накладної

Голові Комітету

Верховної Ради України

з питань фінансів,

банківської діяльності,

податкової та митної політики

В.Ю. ХОМУТИННІКУ

Шановний Віталію Юрійовичу!

Верховна Рада України 05.07.2012р. прийняла у другому читанні Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні»

Текст законопроекту до другого читання від 04.07.2012р. містить Вашу поправку щодо обов'язкових реквізитів податкової накладної, а саме: «пункт 43 розділу I законопроекту доповнити підпунктом “ї” такого змісту: “Пункт 201.1 статті 201 доповнити такого змісту: “ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України».

Звертаємо Вашу увагу на той факт, що, здебільшого, операції з купівлі-продажу імпортних товарів на території України здійснюються на умовах попередньої оплати. Отже факт отримання грошових коштів продавцем від покупця та факт безпосереднього ввезення товару на митну територію України і передачі його покупцеві можуть суттєво розбігатися у часі.

Відповідно до п.187.1. ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку на додану вартість, як оплата товарів, що підлягають постачанню або дата відвантаження товарів.

Так, отримавши попередню оплату від покупця продавець зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ. А також, відповідно до п.201.7 ст.201 ПКУ, скласти податкову накладну, що підтверджує право покупця на податковий кредит, з урахуванням вимог п.201.1 ст.201 ПКУ щодо обов’язкових реквізитів податкової накладної, зокрема: коду товару згідно з УКТ ЗЕД, дати та номеру митної декларації за якою ввезено товар на митну територію України.

У тому разі якщо покупець-платник ПДВ не отримає від продавця податкову накладну або отримає податкову накладну, оформлену з порушенням вимог ст.201 ПКУ, він не матиме змоги підтвердити право включення здійснених витрат до податкового кредиту відповідно до п.198.2 та 198.6 ст.198 ПКУ, а у разі включення непідтверджених витрат – нестиме відповідальність відповідно до ПКУ.

Митна декларація, на підставі якої декларуються товари,які переміщуються через митний кордон України підприємствами, відповідно до п.1 ст.4 Митного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 450 є заявою встановленої форми, що містить певні реквізити, зокрема: дату, номер, номенклатуру та код товару згідно з УКТ ЗЕД.

Цей документ подається до митного органу з метою проведення митного оформлення товару ввезеного на територію України лише в той час, коли містить обсяг відомостей, достатній для завершення митного оформлення товарів у заявлений митний режим відповідно до ст.258 МКУ.

Під необхідним обсягом відомостей можливо розуміти: результат проходження фіто-санітарного контролю, перевірки продукції у державних сертифікаційних центрах, оцінку незалежного експерта, перевірки Служби безпеки України тощо.

Таким чином митне оформлення може тривати достатньо довго та, як наслідок, процес отримання завіреної митними органами митної декларації та передачі товару кінцевому покупцю може бути ще більш розтягнутим у часі.

Більш того, неможливо складання податкової накладної відповідно до вимог п.201.1 ст.201 ПКУ, а саме що стосується таких обов’язкових реквізитів як код товару згідно з УКТ ЗЕД; номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України у тому разі якщо першою подією є отримання попередньої оплати за товар, що ще не ввезений на митну територію України.

Також зауважимо, що згідно з п. 201.10 ст. 201 та п. 11 Підрозділу 2 Розділу ХІХ ПКУ платники ПДВ зобов’язані не лише надати покупцю податкову накладну, а й зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання. При цьому податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання товарів, ввезених на митну територію України, з 1 січня 2012 року підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних не залежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.

Враховуючи вище зазначене, просимо Вас внести відповідні зміни та виключити підпункт “ї” пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України як такий, що унеможливлює виписку податкових накладних та змушує осіб, відповідальних за їх підготовку йти на свідоме порушення законодавства.

 

З повагою,

Голова Всеукраїнського об'єднання

малого та середнього бізнесу «ФОРТЕЦЯ»                                              Оксана ПРОДАН

 

ВІДПОВІДЬ ДПС УКРАЇНИ

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт