вівторок, 26.10.2021

Скільки бюджет втрачає від тіньової економіки

Поки чиновники фантазують скільки бюджет втрачає від тіньової економіки, називаючи це чомусь втратами України, нагадаю що є наукові роботи на тему реальних втрат української економіки.

Ліричний відступ: сама логіка того, що якщо витягнути економіку з тіні не знижуючи фіскальний тиск і регуляцію, це дасть пропорційний ефект для бюджету - це дурість. Частина цієї економіки просто перестане існувати. Так само безглуздо думати що витягування економіки з тіні збільшить її в реальності, а не на папірці в офіційних цифрах. Скоріше навпаки.

Але повернемося до науки.

У 2014-му році, використовуючи західні методи оцінки, українські економісти прорахували скільки наша економіка недоотримала в зростанні через зайве фіскальне навантаження.

Вони прийшли до висновку, що сумарні держвитрати на рівні 31% дають Україні максимальне зростання економіки. На жаль, в реальності ця цифра істотно вище (41-49% за останні 10 років).

Відразу обмовлюся, на відміну від розвинених західних країн, де є великі масиви даних по великих часових рядах, в Україні досить складно робити точні дослідження через набагато менші масиви даних (всього 30 років незалежності).

Проте, інших даних у нас немає.

І так, економісти отримали наступний результат: з 1998 по 2012-й рік, український ВВП через високий фіскальний тиск втратив 3 трлн грн в цінах 2007-го року (!!!!) або 375 млрд доларів в цінах того ж року. Природно, що на сьогодні втрати ще більші.

Ну а ми, далі шукаємо золото Полуботка.

Робота

Джерело

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт