понеділок, 08.08.2022

Єдиний податок з 01.01.2021 року

З 1 січня 2021 року набрали чинності наступні зміни до податкового законодавства, які стосуються ФОПів:

1. Для платників єдиного податку встановлено такі ліміти доходів:

- перша група – 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, або 1 002 000 грн.;

- друга група – 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, або 5 004 000 грн.;

- третя група – 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, або 7 002 000 грн..

2. Обов'язкове використання касових апаратів передбачено для окремих категорій ФОПів 

Закон №1017-IX, який був ухвалений 1 грудня 2020 року та набув чинності з 10 грудня, передбачає перенесення повної фіскалізації (обліку через касовий апарат) для підприємців на 1 січня 2022 року.

З 1 січня 2021 року використання касових апаратів є обов'язковим для підприємців II, III, IV групи платників єдиного податку, які здійснюють:

– продаж технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту;– продаж лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;

– продаж ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Збільшено максимальну межу доходу, до досягнення якого використання касового апарату не є обов'язковим. Для підприємців II, III, IV груп платників єдиного податку це 220 мінімальних заробітних плат. У 2021 році ця межа складе 1,32 млн. грн..

3. Скасована обов'язкову реєстрацію у контролюючих органах Книги обліку доходів, яку ФОПи отримували в податковій службі і яку були зобов'язані заповнювати за офіційно визначеними правилами

З 1 січня 2021 року для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку I, II та III груп, передбачено ведення обліку у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів, а для ФОПів III групи, які є платниками ПДВ, ще й відображення витрат. Облік доходів і витрат може вестися за власним рішенням платників в паперовому та/або електронному вигляді.

За власним бажанням ФОП може продовжити заповнювати Книгу обліку доходів.

Книга обліку доходів минулих років має зберігатися ФОПом 3 роки на випадок перевірки.

4. Платників єдиного податку І групи звільнено від сплати єдиного податку та ЄСВ

ФОПи – платники єдиного податку I групи за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року звільнені від сплати єдиного податку (крім випадків порушення такими платниками умов застосування I групи платників єдиного податку), а також від сплати ЄСВ.

У вказаних періодах податкові органи не будуть здійснювати нарахування єдиного податку для зареєстрованих фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку I групи.

Підприємці II і III груп від сплати єдиного податку та ЄСВ не звільняються.

Підприємці на загальній системі оподаткування отримують право не платити ЄСВ в той же період тільки при відсутності доходів.

5. Звільнено від ЄСВ осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та фізичних осіб – підприємців, які мають основне місце роботи

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та фізичні особи – підприємці, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску, звільнені від сплати за себе ЄСВ.

Це стосується також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою – підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

З 1 січня 2021 року звільняються від сплати за себе ЄСВ фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею  26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до Закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

6. Зміна реквізити для сплати податків

Відповідно до постанови Верховної Ради № 807-ІХ «Про створення і ліквідацію районів» органи Державної казначейської служби відкривають нові рахунки для сплати податків і зборів до місцевих і державних бюджетів.

Це означає зміну реквізитів для сплати ЄП та ЄСВ з 1 січня 2021 року. Нові реквізити бюджетних рахунків розміщені на сайтах територіальних органів ДПС в рубриці «Бюджетні рахунки», а також в Центрах обслуговування платників.

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт