середа, 22.03.2023

Відповідь Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо неможливості отримання підприємцями - платниками єдиного податку допомоги по вагітності та пологах

Фонд соціального страхування

з тимчасової втрати працездатності

ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ


Всеукраїнське об'єднання

малого та середнього бізнесу "Фортеця"

вул. Шовковична, 24, оф. 13

м. Київ, 01024

Розглянувши ваше звернення щодо отримання фізичними особами -підприємцями допомоги по вагітності та пологах, повідомляємо наступне.

У зв'язку із набуттям чинності з 1 січня 2011 року Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі - Закон № 2464) фізичні особи -підприємці, в тому числі платники єдиного податку, беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, за умови добровільної сплати єдиного внеску.

Починаючи з 1 січня 2011 року, відповідно до ст. 10 Закону № 2464, фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, у разі виявлення бажання брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме - участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, подають до територіального органу Пенсійного фонду України заяву про добровільну участь та укладають договір, передбачений додатком 3 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, який набирає чинності з дня його підписання.

Згідно договору про добровільну участь на застраховану особу покладено обов'язок сплатити єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Суму, на яку будуть нараховувати єдиний внесок, зазначені особи визначають самостійно та зазначають в договорі, строк дії якого складає не менше одного року відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 2464.

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу відповідно до п. З ч. 1 ст. 7 Закону № 2464.

З дня набрання чинності Законом № 2464, відповідно до Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення», суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, відповідно до Указу Президента України від 03.07.98 № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону.

Статтею 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240 (далі - Закон № 2240) передбачено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства.

Вищезазначені особи будуть мати право на матеріальне забезпечення лише за умови сплати страхових внесків (з 01 січня 2011 року - єдиного внеску). У разі відсутності сплати добровільно застрахованими особами єдиного внеску на момент настання страхового випадку, такі особи не мають права на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду.

Листом Мінсоцполітики України від 18.04.2011 № 4068/0/14-11/18 підтримано позицію Фонду, стосовно того, що виплата матеріального забезпечення особам, які прийняли участь загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється за умови сплати страхового внеску (єдиного внеску) до настання страхового випадку.

Документи, необхідні для призначення матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зловленими похованням, визначені ст. 51 Закону № 2240 та Порядком страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 02.06.2005 № 62, а строки розгляду документів, призначення та виплати матеріального забезпечення регулюються ст. 52 Закону № 2240.

Заступник директора                                          Т.Г. Гайдук

 

НАШЕ ЗВЕРНЕННЯ









 

Всеукраїнське об'єднання

малого та середнього бізнесу

"Фортеця"

вул. Шовковична, 24, оф. 13

м.Київ, 01024

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт