п'ятниця, 09.06.2023

Відповідь Держземагентства України щодо регулювання орендних відносин

ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

Держземагентство м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3, 03680, МСП тел. 249-96-91, 249-96-75, факс 249-96-70

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду


Голові Всеукраїнського об’єднання

малого га середнього бізнесу «Фортеця»

Продан 0.П.

 

Шановна Оксано Петрівно!

Державним агентством земельних ресурсів України розглянуто Ваш лист від 21.07.2011 № 259 щодо регулювання орендних відносин та повідомляється.

В основі грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що виникає завдяки місцю розташування населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштуванню його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Враховуючі всі ці фактори, нормативна грошова оцінка земель в різних регіонах може значно різнитись.

Результати грошової оцінки земель населених пунктів є лише базою, однією із складових для встановлення орендної плати за земельну ділянку.

Статтею 288.5. Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII цього Кодексу;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - З відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Отже, законодавством чітко встановлені мінімальні та максимальні ставки орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 19 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Також стаття 21 цього Закону передбачає, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом третім статті 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є свобода договору.

Виходячи з викладеного, питання щодо встановлення строку дії договору оренди та розміру орендної плати за конкретну земельну ділянку має вирішуватися безпосередньо орендодавцем (відповідним органам місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади) та орендарем. Держземагентство України не має впливу па процес встановлення строків дії договорів оренди та ставок орендної плати за конкретну земельну ділянку державної та комунальної власності.

Питання законодавчого встановлення мінімальних строків дії договорів оренди земельних ділянок, за умови проведения реконструкції, а також регулювання договірних відносин стосовно земельних ділянок під малими архітектурними формами, потребує поглибленого вивчення спільно з фахівцями Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Разом з тим, Ваші пропозиції, викладені у листі, будуть розглянуті при підготовні відповідних проектів законодавчих та нормативно-правових актів, до якої можуть бути залучені Ваші представники.

Слід також зазначити, що сьогодні в Україні проводиться широка інформаційна кампанія щодо запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення та Закону України «Про ринок земель», в ході якої фахівці Держземагентства України разом з представниками територіальних органів проводять зустрічі з громадськістю по роз’ясненню питань земельної реформи, в тому числі і по питаннях оцінки земель та орендних відносин.

 

З повагою

Перший заступник Голови                   А.М. Кадомський

 

ЗАПИТ ГО "ФОРТЕЦЯ"

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт