п'ятниця, 09.06.2023

А КВЕД і нині там…

Мабуть, так склалося історично, що мешканці пострадянських республік не мислять свого життя без черг. Колись то були черги за дефіцитним товаром,  або ж вони відпускалися по талонам. Сьогодні акценти змістилися - стоїмо в черзі за талонами, щоб здійснити реєстраційні дії по відношенню до суб’єктів  господарської діяльності. Інакше, самі знаєте, втрапити в список не законослухняних. Тільки в місті Чернівці  зареєстровано майже  30000 фізичних осіб – приватних підприємців, що пропонують решті населення різні товари і послуги.  Свою діяльність вони здійснюють згідно КВЕДів (КВЕД - код виду економічної діяльності). Цього року підприємці мали щастя працювати за двома класифікаторами, а саме: з 1 січня 2012 року набрав чинності національний класифікатор України ДК 009:2010 "Класифікація економічних видів діяльності" (далі - ДК 009:2010). Паралельно діє національний класифікатор ДК 009:005, який втратить свою чинність 31 грудня 2012 року. Відтак стає зрозумілим, щоб уникнути черг у державного реєстратора здійснювати перекодування видів діяльності потрібно було поступово. Але ось тут і виникло питання щодо поступовості? Прості розрахунки показують: для того, щоб поступово здійснити перекодування видів діяльності для приватних підприємців, кожен реєстратор (у нас їх п’ять) мав би щодня вчиняти реєстраційні дії по відношенню до 24 приватних підприємців. Наскільки це реально?

В 2012 році 251 робочий день. Для кращого розрахунку переводимо дні у години, години у хвилини.

251 день х 8 год = 2008 годин;

2008 годин х 60 хв = 120480 хвилин.

Якщо на прийом 1 людини виділити в середньому 20 хвилин, то можемо визначити скільки фізичних осіб – підприємців впродовж року і впродовж одного дня може обслужити один державний реєстратор:

120480 хвилин : 20 хвилин = 6024 особи за рік.

6024 ос : 251 р.д. = 24 особи на день для одного реєстратора.

При умові, що буде працювати 5 реєстраторів, отримуємо навантаження 120 осіб на день. Коли ж знову наших 120 осіб помножимо на 251 робочий день, то виходить аж 30120 приватних підприємців. Здавалося би все добре, але знову постає питання: чому до відділу державної реєстрації  впродовж року черги як до Мавзолею? Тому, що окрім 30000 зареєстрованих підприємців є ще інші суб’єкти господарської діяльності: ті, що реєструються підприємцями; ті, що припиняють підприємницьку діяльність; ті, що обмінюють свідоцтва; юридичні особи, які вносять зміни до установчих документів, змінюють юридичні адреси, засновників, керівників і все таке інше, що пов’язане з реєстраційними діями. Юридичні особи так само мають привести свої КВЕДи у відповідність. Додамо до цього один архівний день в тиждень, врахуємо, що працюють живі люди,  які хворіють самі і перебувають на лікарняному з хворими дітьми, так само хочуть піти у відпустку, і просто спокійно пообідати. А це означає, що кількість робочих хвилин зменшується, і навантаження на одного державного реєстратора зростає пропорційно тій черзі, що сьогодні стоїть в черзі за талонами. Вчора видавали талони на 20 грудня, а охочих потрапити на перекодування видів діяльності залишається ще дуже багато. За 11 місяців 2012 року державні реєстратори відділу реєстрації Чернівецької міської ради вчинили 2625 реєстраційних дій по відношенню до юридичних осіб і 5700 по відношенню до приватних підприємців. Тому можна припустити, що просте збільшення кількості державних реєстраторів не дасть очікуваного результату. Щодо вирішення проблеми на місцевому рівні пропонуємо вивчити досвід Центру адміністративних послуг в м. Київ, коли можна зареєструватися на сайті  http://ac.dozvil-kiev.gov.ua/ в особистому електронному  кабінеті реєстратора і прийти до нього в зручний для себе час. Звісно, найкращим варіантом була би автоматична заміна старих КВЕДів на нові, шляхом внесення змін в програмне забезпечення, яке використовують державні реєстратори. Оскільки цього не було зроблено, то потрібно продовжити термін перекодування видів діяльності на 1 півріччя 2013 року, що дозволить послабити напругу в підприємницькому середовищі і дасть можливість  суб’єктам підприємницької діяльності привести коди видів економічної діяльності у відповідність до нового національного класифікатора.

Ігор Кухарчук

Адміністратор інформаційної Гарячої лінії

з питань підприємництва, 585-314

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт