субота, 10.06.2023

Заява Асоціації "Союз ювелірів України" щодо європейської інтеграції України

 

Шановні учасники ювелірного ринку!

Шановні громадяни України!

Підписання Україною угоди про асоціацію та створення зони вільної торгівлі з країнами ЄС - це унікальний шанс для розвитку вітчизняного малого та середнього бізнесу. Цей історичний шанс створює можливості для збільшення обсягів залучення інвестицій у приватний сектор економіки, розвитку міжнародної виробничої кооперації, відкриття нових ринків збуту товарів, зростання ділової активності. Процес євроінтеграції України має призвести до створення значної кількості нових робочих місць у сфері малого та середнього бізнесу і до зростання рівню добробуту населення.

Не випадково на мирні Євромайдани виходять тисячі підприємців, у тому числі учасники ювелірного ринку з різних регіонів України, лідери багатьох бізнес-асоціацій та громадських об`єднань. Ми підтримуємо всі мирні акції за євроінтеграцію України!

Як і всі цивілізовані люди, ми рішуче засуджуємо влаштовану спецпідрозділом «Беркут» розправу над учасниками мирної акції в Києві. Щиро співчуваємо людям, постраждалим на Євромайдані в ніч з 29 на 30 листопада.

Питання щодо євроінтеграції України кожна галузь економіки, у тому числі ювелірна, повинна вирішити для себе сама.

Сьогодні український ювелірний ринок по суті є закритим. Ніколи рівень експорту ювелірних виробів не перевищував 10% від загального обсягу виведеної на ринок ювелірної продукції. Так само, як і легального імпорту. Внутрішній ринок споживає 91-94% загального обсягу виготовлених в Україні ювелірних виробів. Тому не дивно, що при дуже низькому рівні експорту обсяги ювелірного виробництва та торгівлі в 2008-2012 роках впали на 60,3% внаслідок фінансової кризи в Україні, мінливої державної політики щодо спрощеної системи оподаткування для малого та середнього ювелірного бізнесу, а також внаслідок відсутності можливостей для диверсифікації ринків збуту.

Українське державне пробірне клеймо, яке засвідчує пробу та цінність сплаву дорогоцінного металу, не визнається в жодній країні світу, крім самої України. Закон дає можливість експортувати ювелірні вироби без відбитку державного пробірного клейма України, якщо це передбачено контрактом. Але митники на кордоні створюють штучні перешкоди для експорту таких виробів. Тому тільки ті, хто може собі дозволити, створюють власні виробничі потужності та об`єкти торгівлі у Росії, Казахстані, Узбекистані, Чехії. Переважна більшість учасників ювелірного ринку України не має можливості виводити свою продукцію на зовнішні ринки, у тому числі ринки країн ЄС, і залежить від попиту на ювелірні вироби на внутрішньому ринку.

Європейська Конвенція з контролю та клеймування виробів з дорогоцінних металів 1972 року (відома також як «Пробірна Конвенція» або «Віденська Конвенція») дозволяє уповноваженим національним пробірним офісам клеймувати ювелірні вироби з золота, срібла, платини, паладію Спільним Пробірним Клеймом «ССМ» – Common Control Mark згідно з узгодженими методами аналізу, таким чином допускаючи ці вироби на ринки всіх країн – учасниць Конвенції.

Країни – члени Конвенції визнають право одна одної встановлювати правила як для обов`язкового, так і для добровільного клеймування ювелірних виробів. Наприклад, у Великобританії є необов`язковим клеймування виробів з золота масою до 1,00 г та виробів зі срібла масою до 7,78 г.

Учасники Пробірної Конвенції визнають право урядів країн визначати не тільки державні, але і незалежні пробірні офіси, уповноважені клеймувати ювелірні вироби. Всі уповноважені пробірні офіси повинні відповідати таким критеріям:

-        наявність персоналу та необхідних засобів та обладнання;

-        технічна компетентність і професійна придатність колективу;

-        керівництво та технічний персонал пробірного офісу повинні бути незалежними від будь-яких осіб, угруповань або кіл, які мають пряму або непряму зацікавленість у результатах випробувань;

-        персонал повинен дотримуватися вимог щодо збереження професійної таємниці.

Україна є кандидатом на вступ до Пробірної Конвенції та з 1995 року є членом Міжнародної асоціації пробірних палат.

Дійсними учасниками Конвенції є Австрія, Фінляндія, Норвегія, Португалія, Швеція, Швейцарія, Великобританія, Кіпр, Чехія, Данія, Угорщина, Ірландія, Ізраїль, Латвія, Литва, Нідерланди, Польща, Словаччина таСловенія. Кожна держава – учасниця Конвенції дозволяє імпортувати вироби з клеймом «ССМ» без додаткового випробування та клеймування.

Країни, які є світовими лідерами за обсягами ювелірного виробництва – Італія, Китай, США, Туреччина та інші – не є учасниками Пробірної Конвенції, і тому не зможуть вільно конкурувати на внутрішньому ринку України у разі, якщо наша держава приєднається до Конвенції.

Таким чином, приєднання України до Пробірної Конвенції не становить значних ризиків для внутрішнього ринку та сприятиме експорту ювелірної продукції, і, в цілому, сприятиме розвитку вітчизняного ювелірного виробництва та торгівлі.

29 листопада 2013 року, коли у Вільнюсі не було підписано Угоду про асоціацію з України з країнами ЄС, наша організація - Союз ювелірів України - звернулася до керівництва Постійного комітету Пробірної конвенції в Женеві з пропозицією встановити контакт і налагодити обмін інформацією та думками з приводу клеймування ювелірних виробів з дорогоцінних металів.

У зверненні Союзу ювелірів України відзначається, що «норми та правила Пробірної Конвенції представляють європейський підхід до питань клеймування ювелірних виробів і є прийнятними для імплементації в законодавство України.
Тому ми з великим жалем відзначаємо, що в жовтні 2013 року Державна пробірна служба України зупинила громадське обговорення і відкликала проект Закону України щодо механізму визнання іноземних пробірних клейм на території України. Ця дискусія була необхідна, щоби зрозуміти корисність приєднання України до Пробірної Конвенції».
 
Союз ювелірів України доводить до відома всіх учасників ювелірного ринку інформацію про вигоди, які можуть отримати вітчизняні виготовлювачі та торговці ювелірними виробами шляхом приєднання України до Пробірної Конвенції.
«Також ми готові взяти на себе відповідальність за вирішення широкого кола питань з підготовки та внесення на розгляд парламенту України проекту закону щодо імплементації норм і правил Пробірної Конвенції в законодавство України, - говориться у зверненні Союзу ювелірів України, - у подальшому питання про приєднання України до Пробірної Конвенції буде вирішуватися Урядом України та Верховною Радою України».
Союз ювелірів України у найближчі дні оприлюднить для громадського обговорення проект закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними (щодо застосування норм і правил європейської Конвенції з контролю та клеймування виробів з дорогоцінних металів)».
 
Просимо ВГО "Фортеця" підтримати ініціативи Союзу ювелірів України, спрямовані на євроінтеграцію вітчизняної ювелірної галузі!

З повагою,

президент Союзу ювелірів України
Д.В. Видолоб

генеральний директор Союзу ювелірів України
Е.Р. Джумажанов
 

Пошук на сайті

Вхід на сайт