п'ятниця, 09.06.2023

Зауваження до законопроекту «Про внесення змін до статті 296 Податкового кодексу України щодо посилення контролю за обігом товарів іноземного виробництва»

Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва звернулася з проханням до 23.09.2013 р. надати зауваження та пропозиції до розробленого в Мінфіні законопроекту «Про внесення змін до статті 296 Податкового кодексу України щодо посилення контролю за обігом товарів іноземного виробництва».

Даним законопроектом пропонується зобов'язати фізичних осіб-підприємців, платників єдиного податку, застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) при продажу товарів іноземного виробництва деяких груп УКТ ЗЕД, зокрема:

7101 - Перли природні чи культивовані, оброблені або необроблені, сортовані або несортовані, але ненанизані, неоправлені і незакріплені; природні чи культивовані перли,тимчасово нанизані для зручності транспортування;

7102 - Алмази, оброблені або необроблені, але неоправлені або незакріплені;

7103 - Дорогоцінне каміння (крім алмазів) або напівдорогоцінне каміння, оброблене або необроблене, сортоване або несортоване, але ненанизане, неоправлене інезакріплене; несортоване дорогоцінне каміння (крім алмазів) та напівдорогоцінне каміння, тимчасово нанизане для зручності транспортування;

7104 - Дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння, штучне чи реконструйоване, оброблене або необроблене, сортоване чи несортоване, але ненанизане, неоправлене і незакріплене; несортоване штучне або реконструйоване дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння, тимчасово нанизане для зручності транспортування;

7105 - Кришиво та порошок з природного або штучного дорогоцінного або напівдорогоцінного каміння;

7106 - Срібло (включаючи срібло з покриттям із золота або платини), у необробленому або напівобробленому вигляді, або у вигляді порошку;

7107 00 00 00 - Метали недорогоцінні, плаковані сріблом, напівоброблені;

7108 - Золото (включаючи золото з покриттям із платини), необроблене або напівоброблене, або у вигляді порошку;

7109 00 00 00 - Метали недорогоцінні або срібло, плаковані золотом, необроблені або напівоброблені;

7110 - Платина необроблена або напівоброблена, або у вигляді порошку;

7111 00 00 00 - Метали недорогоцінні, срібло або золото, плаковані платиною, необроблені або напівоброблені;

7112 - Відходи або брухт дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходи або брухт з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовувані головним чином для добування дорогоцінних металів;

7113 - Ювелірні вироби та їх частини з дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами;

7114 - Вироби майстрів золотих і срібних справ та частини цих виробів з дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами;

7115 - Інші вироби з дорогоцінних металів або металів, плакованих дорогоцінними металами;

7116 - Вироби з природних або культивованих перлів, з дорогоцінного або напівдорогоцінного каміння (природного, штучного чи реконструйованого);

7118 – Монети.

Крім того, законопроектом передбачається зобов'язати платників єдиного податку вести книгу обліку придбання раніше ввезених на митну територію України товарів. При цьому, для цілей обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації буде обов'язковим надання декларантом копії декларації або іншого документа, що заміняє її, з використанням яких здійснено митне оформлення раніше ввезених на митну територію України товарів даних груп УКТ ЗЕД.

Союз ювелірів України зауважує, що фізичні особи-підприємці, платники єдиного податку (які мають право не застосовувати РРО) не мають права здійснювати продаж товарів груп УКТ ЗЕД 7101-7106, 7108-7112 та 7115 незалежно від того, чи є вони товарами вітчизняного або іноземного виробництва.

Всі фізичні особи-підприємці, які здійснюють продаж товарів даних груп УКТ ЗЕД, не можуть бути платниками єдиного податку, і тому зобов'язані застосовувати РРО при здійсненні їх продажу. Таким чином, цілі державного регулювання у сфері застосування РРО при продажу товарів іноземного виробництва даних груп УКТ ЗЕД вже досягнуті у п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України та Законі України №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Тому внесення змін до п. 296.10 ст. 296 ПКУ та п. 6 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР  про обов'язкове застосування РРО при продажу товарів іноземного виробництва груп УКТ ЗЕД 7101-7112 та 7115 є недоцільним.

Обіг на внутрішньому ринку товарів іноземного виробництва групи 7107 00 00 00 не становить істотних ризиків для економіки України та наповнення бюджету. Тому впровадження для фізичних осіб-підприємців, платників єдиного податку, обов'язкового застосування РРО, ведення обліку запасів даних товарів з обов'язковим наданням декларантом копії документа, на підставі якого проведено їх митне оформлення, є надмірним засобом державного регулювання, що не відповідає принципам доцільності та адекватності державної регуляторної політики.

Крім того, всі ввезені для продажу в Україну ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння підлягають обов'язковому клеймуванню державним пробірним клеймом з обов'язковим наданням копії митної декларації органам, що здійснюють державний пробірний контроль (ст. 15 Закону України від 18.11.1997 р. № 637/97-ВР «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними»).

За торгівлю на території України ювелірними виробами без відбитка державного пробірного клейма або з відбитком підробленого пробірного клейма суб'єкти господарювання несуть відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості таких виробів (ст. 22 Закону № 637/97-ВР).

Вітчизняним виробникам дозволяється наносити зареєстровані ними відбитки іменника - спеціального знака, що засвідчує виготовлювача ювелірних виробів, тільки на виробах, які ними виготовлені (абз. 5 п. 24 ст. 1 Закону № 637/97-ВР).

Таким чином, спеціальним Законом України встановлені механізми державного регулювання, спрямовані на посилення контролю і запобігання поширенню незаконно ввезених на територію України товарів.

Тому впровадження для фізичних осіб-підприємців - платників єдиного податку обов'язкового застосування РРО та ведення обліку товарних запасів з обов'язковим використанням в обліку копій митних декларацій при торгівлі ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння іноземного виробництва є недоцільним і неадекватним існуючій системі державного регулювання та контролю в ювелірній галузі.

При існуючих механізмах, що перешкоджають поширенню на території України незаконно ввезених ювелірних виробів, прийняття законопроекту в запропонованій Мінфіном редакції не призведе до підвищення ефективності державного контролю за обігом ювелірних виробів іноземного виробництва. Що, у свою чергу, не відповідає принципу ефективності державної регуляторної політики.

Крім того, ні в законопроекті, ні в чинному законодавстві не визначено, які ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння відносяться до товарів іноземного виробництва. При цьому група 7113 включає в себе як самі ювелірні вироби, так і частини таких виробів. Ювелірний виріб може бути виготовлено в Україні, а вставки з дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння при цьому можуть бути ввезеними в Україну. Враховуючи обмежені можливості власного видобутку, Україна залежна від імпорту більшості найменувань дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Контролюючий орган (Міндоходів), який має повноваження надавати податкові консультації, може розтлумачити норми законопроекту таким чином, що при продажу не тільки ювелірних виробів, але і їх складових частин, вироблених не в Україні, фізичним особам-підприємцям - платникам єдиного податку необхідно застосовувати РРО та вести облік товарних запасів при обов'язковій наявності копії митної декларації.

У разі подібного тлумачення положення законопроекту будуть поширюватися на всіх фізичних осіб-підприємців, платників єдиного податку, які здійснюють виготовлення та/або реалізацію ювелірних виробів. При цьому буде остаточно знищена спрощена система оподаткування, обліку та звітності у сфері ювелірного виробництва та торгівлі, яку застосовують близько 90% учасників ювелірного ринку. Що, у свою чергу, призведе до істотного зниження надходжень до бюджету і вимушеного скорочення 135000 створених в ювелірній галузі робочих місць.

Норми законопроекту і норми чинного законодавства не дають однозначної відповіді, які ювелірні вироби та їх частини відносяться до товарів іноземного виробництва, а які - до вітчизняної продукції.

Таким чином, в нормах законопроекту закладено неоднозначне тлумачення прав і обов'язків суб'єктів господарювання, що є неприпустимим.

Даний недолік може бути усунений шляхом чіткого визначення в законопроекті, що ювелірні вироби іноземного виробництва - це вироби, які не мають відбитка іменника, зареєстрованого в органах, які здійснюють державний пробірний контроль.

Також зауважуємо, що назва законопроекту не відповідає його змісту, оскільки передбачається внесення змін не тільки до ст. 296 Податкового кодексу України, а й у норми ст. 6, 9, розділу ІІ Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Необхідно уточнити назву законопроекту.

У зв'язку з викладеним вище, законопроект потребує суттєвого доопрацювання і не може бути прийнятий у запропонованій розробником редакції, як Закон України.

Союз ювелірів України пропонує в законопроекті «Про внесення змін до статті 296 Податкового кодексу України щодо посилення контролю за обігом товарів іноземного виробництва» :

- У розділі І :

у підпункті 1 пункту 1, пункті 2 слова «7101-7118 (окрім 7117)» - виключити;

- У розділі ІІ :

в абзаці 2 підпункту 1, абзаці 2 підпункту 2 пункту 2 слова «7101-7118 (окрім 7117)» - виключити.

Дані зауваження та пропозиції Союз ювелірів України направляє до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України та Міністерства юстиції України.

 

З повагою,

президент Союзу ювелірів України                         Д.В. Видолоб

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт