середа, 28.10.2020

Звернення до Адміністрації Президента України щодо видачі дозволів на розміщення небезпечних відходів та погодження проектів лімітів Мінприроди України

Першому заступнику Глави

Адміністрації Президента України

І.М. АКІМОВІЙ

Шановна Ірино Михайлівно!

Відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 року № 452/2011 «Про Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України» функції видачі дозволів на розміщення небезпечних відходів та погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів віднесено до повноважень Міністерства екології та природних ресурсів України. При цьому сьогодні практично усім підприємцям необхідно отримувати по два дозволи – один в місцевому представництві Мінекоресурсів та один в Києві. При чому в Києві повинні отримуватись усі дозволи щодо, наприклад, люмінесцентних ламп.

Зміни до Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.12 р. №289 «Про внесення змін до Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» тільки ускладнюють процедуру отримання дозволу.
Згідно цих змін підприємства повинні отримувати, окрім дозволу на розміщення відходів, що надається Державним управлінням екології та природних ресурсів на місцях, ще і дозвіл на розміщення небезпечних відходів, який буде надаватись Міністерством екології та природних ресурсів України.

Перелік документів, що необхідно надати для одержання зазначених дозволів залишився без змін і є дуже об’ємним. Відтепер підприємства будуть формувати додаткові пакети документів, отримувати два висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, два дозволи на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами. Все це потребує багато часу та значних фінансових витрат. Термін надання документів до компетентного органу для отримання дозволу також не змінено. Підприємства зобов'язані надати проекти лімітів на утворення та розміщення відходів та небезпечних відходів на 2013 рік до Державних управлінь екології та природних ресурсів на місцях та до Мінекоресурсів до 01.06.2012 року. Разом з тим, зміни до підзаконного акту набрали чинності тільки 20.04.2012 року. Суб'єкти господарювання не в змозі отримати всі необхідні довідки та висновки в такий короткий термін. Немає затвердженої інструкції щодо форм та змісту довідок, які додаються до проекту лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів до Мінекоресурсів.

На нашу думку, в запропонованих змінах до Постанови не відображається яким чином буде здійснюватися процедура подання центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на затвердження до місцевих державних адміністрацій лімітів на утворення та розміщення відходів, чи буде дотримано термінів встановлених чинним законодавством для погодження лімітів (10 робочих днів) і т.д.

Також, запропонованими змінами не визначено рівень компетенції між обласними та районними державними адміністраціями, вводяться поняття, які не існують у чинному законодавстві (проекти лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів і т.д.). Зокрема, Законом України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» передбачено погодження лише проектів лімітів на утворення та розміщення відходів, видача дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами та дозволів на розміщення відходів.

Процедура отримання дозволу на розміщення небезпечних відходів дуже ускладнюється тим, що його видає Мінекоресурсів, так як всім підприємцям, особливо тим, що здійснюють діяльність у віддаленому селищі і використовують 1 чи 2 люмінесцентні лампи, прийдеться виїздити на невизначений час у відрядження до Києва за дозволом, хоча цей дозвіл ні до чого їх не зобов’язує, є необхідність тільки в його наявності.

Відсутність дозвільного документу призводить до адміністративних санкцій зі сторони контролюючих органів, що може привести до зупинення діяльності підприємства або підприємницької діяльності.

Діюча система дозвільних документів в сфері поводження з відходами застаріла та не відповідає положенням Податкового Кодексу України, вимогам забезпечення екологічної безпеки на територіях об'єктів господарювання, раціональному управлінню цими об'єктами та стимулюванню підприємств до виконання природоохоронних заходів. Ускладнення системи та збільшення кількості документів ніяким чином не покращує екологічну ситуацію у сфері поводження з відходами.

Враховуючи викладене вище, просимо Вас:

- ініціювати внесення змін до Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №452/2011, визначивши одне місце видачі та отримання дозволів;

- ініціювати скасування постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 289 «Про внесення змін до Порядку розроблення, затвердження та перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» та відповідні зміни внести до Постанови Кабінету Міністрів від 03.08.1998 р. № 1218 «Про затвердження порядку розроблення, затвердження та перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів»;

- ініціювати внесення змін до пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. №1218 «Про затвердження порядку розроблення затвердження та перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» виклавши його в наступній редакції:

«Звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів суб’єкти підприємницької діяльності, які не підпадають під вимогу сплати Екологічного податку згідно ст. 240.1.3 Розділу 8 Податкового Кодексу).».

З повагою,

Голова Всеукраїнського об'єднання

малого та середнього бізнесу «ФОРТЕЦЯ»                                  Оксана ПРОДАН

 

Пошук на сайті

Вхід на сайт